Dlaczego warto słuchać fortepianu? Odpowiada Łukasz Krupiński

Myślę, że dla każdego człowieka muzyka jest w mniejszym lub w większym stopniu bliska, niezależnie od jej rodzaju. Obecnie żyjemy w czasach, w których muzyka klasyczna jest raczej niszowa, co chyba wiąże się z tym, że świat obecnie idzie w stronę komercji, minimalistycznego podejścia do życia, hałasu. Muzyka przepełniała moja życia od zawsze. Nie tylko dlatego, że jestem pianistą i jest to mój “zawód”. Muzyka stanowi esencję i największą dla mnie wartość. Oczywiście nie ograniczam się jedynie do muzyki klasycznej, uwielbiam słuchać jazzu czy czasem popu. Fortepian jest mi szczególnie bliski, ponieważ daje niesamowicie dużo możliwości barwowych; można na nim wytworzyć brzmienie całej orkiestry, a nawet wyjść ponad to. Wszystko tutaj zależy od wyobraźni. Pomimo swojej pozornej perkusyjności, fortepian pod odpowiednimi palcami może być “instrumentem”, “narzędziem” służącym do przedłużenia naszej duszy, odzwierciedlenia naszego stanu emocjonalnego i duchowego. Muzyka pozwala słuchaczowi niejednokrotnie doznać jednocześnie wzruszenia, jak i oczyszczenia (katharsis).

Pianiści, którzy są mi najbliżsi, to Ci, którzy są w stanie obudzić we mnie wspomniane wcześniej stany emocjonalno-duchowe – poczuć ich wszechobecność między pojawiającymi się dźwiękami. Do takich pianistów należą niewątpliwie: Shura Cherkassky, Vladimir Horowitz, Alfred Cortot, Światosław Richter czy Vladimir Sofronitsky. Ze współcześniejszych Martha Argerich, Nelson Freire, Mikhail Pletnev.

Bycie pianistą w obecnych czasach jest na pewno rzeczą odważną, ale dającą jednocześnie niezapomniane chwile i doświadczenia, które ciężko zdobyć w inny sposób. Podczas niektórych koncertów jestem w stanie zapomnieć o sobie i po prostu wtopić się w ogarniającą mnie przestrzeń dźwięków. Wydaje mi się, że obecnie istnieje coraz więcej artystów, którzy wychodzą poza ramy muzyki klasycznej, często łącząc ją z innymi rodzajami, np. jazz, pop. Oczywiście są różne opinie na ten temat, moim zdaniem wszystko jest dozwolone w ramach dobrego smaku. Osobiście słucham też innej muzyki poza klasyczną, czasami improwizuję dla siebie. Ale na razie nie mam zbyt wiele czasu, aby poświęcić się też innym gatunkom. Muzyka klasyczna jest mi najbliższa, gdyż wykonując ją mogę siebie najpełniej wyrazić.

Kilka miesięcy temu wziąłem udział w projekcie, gdzie wystąpiłem podczas filmu “Po prostu przyjaźń”. Było to nowe doświadczenie, które bardzo dobrze wspominam. Zdjęcia do filmu robione były w czerwcu 2016, natomiast premiera odbyła się w grudniu 2016. Premiera filmu zbiegła się z premierą mojej płyty “Espressione”.

luaksz_krupinski_espressione.2

Trudno mi wskazać pojedyncze utwory, które należałyby do moich ulubionych. Do moich najbliższych kompozytorów należą niewątpliwie F. Chopin, A. Skriabin i M. Ravel. Obecnie pracuję właśnie nad utworami Ravela, a także Mozarta, Schumanna, Brahmsa, Czajkowskiego. Ostatnio pojawiła się moja pierwsza płyta “Espressione”, którą przygotowywałem przez ostatnie miesiące. Znajdują się na niej utwory J. Haydna, F. Chopina i A. Skriabina. Pomysł na wydanie płyty powstał w październiku 2016 po moim powrocie z konkursu w San Marino. Ten z pozoru niekonwencjonalny dobór kompozytorów na płycie łączy jedno magiczne słowo – ESPRESSIONE. Haydn, Chopin i Scrabin emanują ekspresją, chociaż każdy w inny sposób. Haydn subtelnie i przejrzyście, Chopin romantycznie, a Scriabin na pograniczu szaleństwa. Na przygotowanie utworów na płytę miałem zaledwie kilka miesięcy. Natomiast cały program miałem przygotowany już wcześniej, wykonując go między innymi podczas dwóch konkursów pianistycznych, w których wziąłem udział w sierpniu i wrześniu 2016 – podczas eliminacji do konkursu Busoniego w Bolzano i konkursu w San Marino. Program i układ wybranych przeze mnie utworów był inspirowany właśnie moimi podróżami do Włoch. Stąd podtytuł płyty – „From Bolzano to San Marino”. 

Właśnie słowo “Espressione” wydaje mi się kluczem do odpowiedzi na pytanie dlaczego warto słuchać fortepianu- muzyka fortepianowa daje zarówno wykonawcy, jak i słuchaczowi możliwość przeżycia i doświadczenia niezapomnianych, czasem transcendentalnych chwil, dla których niewątpliwie warto żyć.

__________________________________

Debiutancka płyta Łukasz Krupińskiego do nabycia tutaj:

http://www.dux.pl/espressione.html

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s