Cappella Gedanensis rozpoczęła trasę z Nigelem Kennedym!

Dziś Cappella Gedanensis rozpoczęła trasę koncertową z Nigelem Kennedym i jego jazzowym składem, obejmującą aż pięć miast: Szczecin, Warszawę, Poznań, Toruń i Gdańsk! Artyści po raz pierwszy zagrali na jednej scenie w kwietniu 2016 roku, wykonując brawurowo m.in. materiał z płyty “Vivaldi: The New Four Season”. Tej wiosny owocem niezwykłej muzycznej przyjaźni stanie się trasa obejmująca aż pięć polskich miast. Artyści wykonają kompozycje z dwóch ostatnich albumów wirtuoza z Brighton. O początkach współpracy i przygotowaniach do wspólnych koncertów opowiada dyrektor Cappelli Gedanensis, a także jej solista, Marek Więcławek:

Zeszłoroczny koncert z Nigelem Kennedym nie był planowany, stał się dla nas ogromnym zaskoczeniem. Jeden z kolegów, który także zajmuje się organizacją koncertów, zapytał po prostu czy jest możliwość wspólnego grania – a ja podjąłem decyzję bardzo szybko! Muzycy bardzo się ucieszyli. Rozpoczęliśmy przygotowania, na które nie mieliśmy wiele czasu… Ten koncert nadał nowy kierunek rozwojowi zespołu i zapewnił nam wspaniałą promocję, Cappella Gedanensis została dostrzeżona w całym kraju. Pamiętam ogromne kolejki przed Starym Maneżem, nawet gdy biletów już nie było… Koncert był bardzo udany. W trakcie przygotowań do tego pierwszego wspólnego projektu Nigel określił nas jako zespół bardzo szczęśliwy i jeden z najlepszych na świecie! Trudno wyobrazić sobie lepszą reklamę. Myślę, że tak właśnie dochodzi się czasem do sukcesu – podejmując szybką decyzję kiedy nagle pojawia się niezwykła okazja – a nie tylko wszystko dokładnie planując.

Jednak przygotowania okazały się trudnym momentem, bo niedługo przed koncertem w Starym Maneżu zachorowała nasza koncertmistrzyni, Karolina Kowacz. Pałeczkę przejął Przemysław Mazur, który przygotował wtedy zespół i wystąpił z Nigelem. Jak się okazało, Przemek ma dar do tego typu muzyki, często improwizowanej, i doskonale odegrał swoją rolę. W obecnym projekcie także będzie pełnił funkcję koncertmistrza i solisty zespołu. Katarzyna jest koncertmistrzynią orkiestry. Cieszę się z takiego rozwiązania, bo to zachowanie świadczy o wspaniałym podejściu artystów do siebie nawzajem – między Katarzyną a Przemkiem nie ma nawet cienia zazdrości! Są za to wielka współpraca i szacunek, myślę, że z pożytkiem dla całej Cappelli. Chciałbym podkreślić, że w skład naszego zespołu wchodzą naprawdę utalentowani muzycy, bardzo zaangażowani w swoją pracę, niekiedy bez względu na wynagrodzenie, ciągle dbający o rozwój. Najważniejsza jest dla nich właśnie muzyka, wydobycie z niej tego czegoś, co zachwyci publiczność. Kiedy ktoś to zaangażowanie zauważa i o nim mówi, są to dla mnie, jako dla dyrektora, i dla Cappelli, wyrazy najwyższego uznania.

blog_sluchaj_fortepianu_cappella_gedanensis_nigel_kennedy_dyrektor

Dyrektor Cappelli Gedanensis, Marek Więcławek. Fot. Słuchaj Fortepianu

Cieszymy się na każdy koncert z tegorocznej trasy, Jest ona ogromna i wiemy, że może przynieść równie wielkie niespodzianki… Sam Nigel Kennedy jest przecież znany z tego, że z koncertu na koncert stosuje różne tempa i inne interpretacje w zależności od dnia, przekazuje za pomocą gry odmienne emocje… Warszawa jest szczególnym miejscem, bo mogą się tam pojawić baczni obserwatorzy, krytycy… Na pewno stanowi punkt mobilizujący. I oczywiście bardzo ważny jest nasz Gdańsk, gdzie zrodziła się nasza instytucja, gdzie pracujemy na co dzień – gdzie działamy pod patronatem Prezydenta i Rady Miasta. Przygodą stanie się też koncert w Toruniu z jego ciekawą salą Jordanki, zaprojektowana przez hiszpańskiego artystę Fernanda Menisa, w której wystąpimy po raz pierwszy. Dodam, że Cappella jest uniwersalnym zespołem – w czasie trasy koncertowej, 7 maja, zespół wokalny Cappelli Gedanensis wystąpi na festiwalu Probaltica w Toruniu, prezentując światowe premiery kompozytorów toruńskich – między innymi Magdaleny Cynk – i naszego dyrygenta rezydenta Rafała Kłoczko.


Bilety: http://www.eventim.pl/bilety

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s