Muzyczny schyłek lata z Mozartem i klawiszami

Przed nami długi sierpniowy weekend, czyli znak, że lato ma sie ku końcowi. Dla fanów fortepianu to jednka nie powód do smutku! W wrześniu rozpoczyna się przecież nowy sezon artystyczny w filharmoniach i orkiestrach (przgotowuję już dla Was specjalne zestawienie koncertów inauguracyjnych).

Ale póki co – sierpień. A w sierpniu bardzo przyjemny muzyczny festiwal, który odbędzie się w Gdańsku już po raz dwunasty – tym razem z w terminie 20-26 sierpnia – Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana.

To szczególne wydarzenie, które zapisało się w kalendarzu kulturalnym nie tylko Gdańska, ale i całego województwa pomorskiego. Niezwykle oryginalny cykl koncertów i wydarzeń związanych  z twórczością Mistrza z Salzburga zainicjowany został 11 lat temu – w roku 250. rocznicy urodzin Mozarta i wprowadzenia się ostatniego polskiego opata w Oliwie, Jacka Rybińskiego, do Pałacu Opatów. Inicjatorem powstania festiwalu był Jan Łukaszewski, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki chóralnej, dyrektor i dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego. To właśnie Chór, zespół z niemal 40-letnią historią, jest głównym organizatorem MOZARTIANÓW. (www.mozartiana.pl)

W tegorocznym programie zanazły się recitale solowe i kameralne, koncerty poważne, jazzowe, folkowe i wydarzenia dla dzieci, które odbędą się w Parku Oliwskim, Domu Uphagena czy Oliwskiej Archikatedrze. Jeśli macie kilka dni wolnego, wybierzcie się na cały Festiwal, a przy okazji odwiedźcie którąś z trojmiejskich plaż –  po 20 sierpnia pustoszeją 🙂 A jeżeli został Wam tylko jeden lub dwa dni wolnego i chcecie posłuchać swoich ukochanych klawiszy, pomyślcie o urlopie 24 sierpnia. Dlaczego?

– o 20:00 rozpocznie się “Fantazja na oliwskie organy” spektakl muzyczny napisany specjalnie dla MFM Mozartiana 2017 z udziałem orkiestry symfonicznej, chóru i Olgierda Łukaszewicza! Bez organów się nie obejdzie, a jak wiemy, one też mają klawisze 🙂

– a o 22:00 posłuchacie fortepianu dzięki koncertowi “Mozart na jazzowo” w wykonaniu tria Artura Dutkiewicza.

Pełny program TUTAJ.  Bilety – TUTAJ. Niech Moz…art będzie z wami 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s