Massimiliano Caldi o “Fantazji na oliwskie organy” w ramach Mozartianów 2017

Już w najbliższy czwartek 24.08 premiera “Fantazji na oliwskie organy”, stworzonej według pomysłu Jerzego Bielunasa. Ten oryginalny koncert-fantazja, opatrzony wizualizacjami, zostanie wykonany przez orkiestrę symfoniczną, chór, solistów i aktorów. Wykonanie poprowadzi I dyrygent gościnny Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Koszalińskiej, Massimiliano Caldi. Maestro zdradził kilka informacji na temat wydarzenia:

Punktem wyjścia dla tego (nie)zwykłego muzycznego spektaklu będą pytania o to, jakie związki łączą gdańskiego opata Jacka Rybińskiego i młodego Mozarta. Jacek Rybiński to osiemnastowieczny mecenas sztuki, fundator i renowator, doskonały gospodarz oliwskiego opactwa cystersów. To także założyciel chóru i orkiestry symfonicznej w swym konwencie. Zlecił też Janowi Wulffowi budowę organów w przyszłej katedrze – dzieło, które zajmie konstruktorowi 25 lat pracy, skończone ostatecznie w 1793 roku przez Fryderyka R. Dalitza. Oliwskie organy były w tym czasie największym instrumentem tego rodzaju w Europie, z bardzo duża liczbą rejestrów. Na czas budowy oliwskich organów przypada też okres rozkwitu muzyki Mozarta (1761-1791). Jacek Rybiński należał do wykształconej części społeczeństwa i bardzo możliwe jest, że zetknął się z dziełami kompozytora, którego utwory były wtedy już znane w Polsce. Co ciekawe, istnieje tylko jedna organowa kompozycja Mozarta, czyli Fantazja f-moll, choć kompozytor uważał organy za króla instrumentów i sam grał na nich często i z ogromną wirtuozerią. Koncert jest odpowiedzią na pytania o to, czy opat Rybiński zbudował organy pod wpływem inspiracji muzyką Mozarta i pozwolić słuchaczom wyobrazić sobie jak za jego czasów mogły brzmieć kompozycje genialnego kompozytora w jego kościele.

W trakcie wydarzenia sięgamy do dokumentów z epoki oraz pism opata i korespondencji Mozarta. Wśród wykonanych w Oliwie kompozycji zabrzmią m.in. IV część Symfonii “Jowiszowej”, Mozarta, oraz jego Dies Irae z Requiem​​, uwertura do opery “Czarodziejski flet” oraz arie I duety z oper “Bastien i Bastienne”, “Król pasterz” i “Don Giovanni”. Wykonają je Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, sopranistka Jolanta Kowalska-Pawlikowska, bas Wojciech Gierlach i Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. W rolę opata Rybińskiego wcieli się wybitny polski aktor Olgierd Łukaszewicz, a młodego Mozarta – niezwykle interesujący aktor młodego pokolenia Adam Turczyk. Wspaniałe kostiumy i scenografię przygotował Mariusz Napierała.Będzie to moje piąte spotkanie z dziełami Mozarta w ramach tego wyjątkowego festiwalu. Serdecznie zapraszam!

Massimilano Caldi 

“Fantazja na organy oliwskie”, 24.08.2017 r., czwartek, 20:00, Gdańsk, Park Oliwski, dziedziniec Pałacu Opatów, ul. Cystersów 18. Wstęp wolny! Więcej tutaj

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s